Zespół Szkół Publicznych – Szkoła Podstawowa  i Gimnazjum w Końskiem znajduje się w malowniczo położonej gminie Dydnia. Gmina Dydnia leży na obszarze Pogórza Dynowskiego i Przemyskiego, w dolinie rzeki San. Miejscowość Końskie leży nad potokiem wpadającym do Sanu.

Pierwsza wzmianka o istnieniu szkoły w Końskiem pochodzi z 1877 r. Była to placówka jednoklasowa, bardzo mała z niewielką, źle oświetloną klasą. We Wrześnu 1895 r. oddano do użytku nowy obiekt. Była to nadal szkoła jednoklasowa.  W grudniu 1895 r. zostały połączone rady szkolne Końskiego i Witryłowa.

12 września 1944 r. Inspektorat Szkolny w Brzozowie przemianował szkołę na czteroklasową.  Z powodu remontów,  nauka przez następnych kilka lat odbywała się najpierw w plebanii, a później we dworze w Końskiem. W 1965 roku rozpoczęto budowę nowej szkoły.

1 września 1967 r. zabrzmiał pierwszy  dzwonek w nowej ośmioklasowej szkole, w której, od klasy piątej kontynuowali naukę uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Witryłowie.

W związku z reformą oświaty z dniem 1 września 1999 r. Szkoła Podstawowa w Końskiem stała się placówką sześcioklasową z filiami w Witryłowie i Uluczu.

Od 2003 roku funkcjonuje w Końskiem Zespół Szkół, składający się ze Szkoły Podstawowej w Końskiem, Szkoły Podstawowej filialnej w Witryłowie oraz Gimnazjum w Końskiem.