• Poczet sztandarowy

        •  

           

           

           

           

           

          "Sztandar dla społeczności szkolnej jest symbolem Polski  - Narodu - Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie"


           

           

          Sztandar

          Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Ks. Abpa Ignacego Tokarczuka w Końskiem

           

           


          Na awersie sztandaru znajduje się wizerunek księdza arcybiskupa Ignacego Tokarczuka i napis okalający wizerunek – „Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Ks. Abpa Ignacego Tokarczuka w Końskiem”. W lewym górnym rogu – herb gminy Dydnia. Rewers sztandaru to  godło Polski i napis Bóg, Honor, Ojczyzna.

           

           


          SŁUŻBA W POCZCIE SZTANDAROWYM

           

           

           

          Sztandarem opiekuje się się poczet sztandarowy ( 3 osoby) wybrany w każdym roku szkolnym spośród uczniów zaproponowanych przez samorząd uczniowski i zatwierdzony przez radę pedagogiczną.


          Sztandar uczestniczy w najważniejszych uroczystościach szkolnych  oraz poza szkołą na zaproszenie innych szkół i instytucji.

          W przypadku, gdy poczet sztandarowy uczestniczy w uroczystościach pogrzebowych lub ogłoszono żałobę narodową, sztandar powinien być ozdobiony czarnym kirem.

          Sposób udekorowania flagi kirem:

          - wstążka czarnej materii zaczyna się w lewym górnym rogu, a kończy w połowie szerokości dolnej, czerwonej materii flagi. Nie jest określona szerokość kiru. Na sztandarze wstążkę kiru przywiesza się w miejscu jego zamocowania na drzewcu od lewej górnej strony do prawej.


          Podczas dłuższych przemarszów dopuszcza się możliwość trzymania sztandaru na ramieniu. W czasie uroczystości kościelnych sztandar jest wprowadzany i wyprowadzany bez podawania komend. W czasie wprowadzania sztandaru wszyscy wstają. Poczet przechodzi przez kościół, trzymając sztandar pod kątem 45% do przodu i staje po lewej lub po prawej stronie, bokiem do ołtarza i do zgromadzonych ludzi, podnosząc sztandar do pionu.

          W trakcie Mszy Św. lub innej uroczystości członkowie pocztu sztandarowego nie klękają, nie

          przekazują znaku pokoju i nie wykonują żadnych innych gestów, stojąc cały czas w pozycji

          „Baczność” lub „Spocznij”.

          Pochylenie sztandaru pod kątem 45% do przodu w pozycji „Baczność” następuje w kościele  podczas każdego podniesienia Hostii.


          Pochylenie sztandaru następuje również w innych, ważnych okolicznościach:

          a) podczas hymnu narodowego

          b) podnoszenia flagi na maszt

          b) podczas opuszczania trumny do grobu;

          c) podczas ogłoszenia minuty ciszy dla uczczenia czyjejś pamięci;

          d) podczas składania wieńców, kwiatów i zniczy przez wyznaczone delegacje.


          Chorąży i asysta powinni być ubrani odświętnie.

          Uczeń-ciemny garnitur, biała koszula i krawat

          Uczennice-białe bluzki i ciemne spódnice




          Insygnia pocztu sztandarowego:


          -  biało - czerwone szarfy przewieszone przez prawe ramię, zwrócone kolorem białym

          w  stronę kołnierza, spięte na lewym biodrze,

          -  białe rękawiczki.

          Insygnia pocztu sztandarowego przechowywane są w gabinecie dyrektora.

          Całością spraw organizacyjnych pocztu zajmuje się opiekun pocztu wyznaczony przez dyrektora spośród nauczycieli szkoły.



          Opis zachowania uczniów w trakcie oficjalnych uroczystości


          a) wejście dyrektora szkoły i zaproszonych gości na salę na początku uroczystości , gdzie zgromadzona jest młodzież powinno być zapowiedziane przez prowadzącego ,powinno to spowodować przyjęcie przez młodzież postawy zasadniczej.

          b) wprowadzenie sztandaru następuje po podaniu komendy przez osobę prowadzącą uroczystość.

          „Baczność”

          „Poczet sztandarowy wprowadzić” – uczestnicy uroczystości przyjmują postawę zasadniczą. Poczet sztandarowy wchodzi na miejsce uroczystości.

          Jeśli droga przemarszu jest wąska, poczet może iść w rzędzie, przy czym osoba trzymająca sztandar idzie w środku. W trakcie przemarszu wszyscy stoją, a sztandar należy pochylić pod kątem 45° do przodu. Poczet zajmuje  miejsce po lewej lub prawej stronie sali, przodem do zgromadzonych i podnosi sztandar do pionu.

          Po wprowadzeniu sztandaru, prowadzący podaje kolejną komendę:

          „Do hymnu państwowego”- odśpiewany zostaje hymn państwowy (zgodnie z istniejącym prawem jest to „Mazurek Dąbrowskiego”). W trakcie hymnu sztandar jest pochylony pod kątem 45°. Po odśpiewaniu hymnu prowadzący podaje następną komendę: „Do  hymnu  szkoły” (jeżeli jest)

          Po odśpiewaniu hymnu szkoły (sztandar pochylony pod  kątem 45°)  prowadzący  podaje  komendę :

          „Po hymnie” – uczestnicy uroczystości przyjmują postawę swobodną.

          Hymn państwowy wykonywany jest przed hymnem szkoły w czasie uroczystości państwowych, rocznic świąt narodowych. W innych przypadkach powinien być wykonywany hymn szkoły.

          Na zakończenie uroczystości prowadzący podaje komendę:

          „Poczet sztandarowy wyprowadzić” zachowanie młodzieży i czynności pocztu są analogiczne do sytuacji wprowadzania pocztu do sali.

          7. Sposób zachowania pocztu sztandarowego

          Sztandarem wykonuje się następujące chwyty;

          a. „Na ramię”

          b. „Prezentuj”

          c. „Do nogi”


          -  wykonując chwyt „Na ramię”, chorąży prawą ręką (pomagając sobie lewą) kładzie drzewce na prawe ramię i trzyma je pod kątem 45° (w stosunku do ramienia).

          - wykonując chwyt „Prezentuj” z położenia „Do nogi”, sztandarowy podnosi sztandar prawą ręką pionowo do góry wzdłuż prawego ramienia. Następnie lewą ręką chwyta drzewce sztandaru tuż pod prawą i opuszcza prawą rękę na całej długości, obejmując dolną część drzewca. Asysta sztandaru w postawie zasadniczej,

          - wykonując chwyt „Do nogi’ z położenia „Prezentuj” lub z położenia „Na ramię”, sztandarowy przenosi sztandar prawą ręką (pomagając sobie lewą) do nogi.

          Chwyt „Do nogi” wykonuje się na komendę: „Baczność”

          - salutowanie sztandarem wykonuje się z postawy „Prezentuj”, chorąży robi zwrot w prawo skos z równoczesnym wysunięciem lewej nogi w przód na odległość jednej stopy i pochyla sztandar w przód do 45°. Po czasie „salutowania” przenosi sztandar do postawy „Prezentuj”,

          - sztandar należy również pochylić podczas wciągania flagi państwowej na maszt oraz w przypadku ogłoszenia minuty ciszy dla uczczenia czyjejś pamięci.