• Pamiętajmy o przydrożnych kapliczkach!

        •  

           

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z realizacji projektu

          w zakaładce album fotograficzny


           

           

          Projekt - PAMIĘTAJMY O PRZYDROŻNYCH KAPLICZKACH -  realizowany był w 2009 r. przez piętnastoosobową grupę uczniów Gimnazjum w Końskiem.  Koordynatorem projektu była pani Joanna Marczak. Jego realizacja możliwa była dzięki współfinansowaniu ze środków Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich – w ramach programu integracji społecznej.




           


          OPIS PROGRAMU


           







          W projekcie udział wzięli chętni uczniowie, którzy wcześniej zostali zapoznani z celami i założeniami projektu. Najważniejszym jego celem byłoprzywrócenie przydrożnych kapliczek do świadomości mieszkańców, a zwłaszcza ludzi młodych. W cele projektu została również wpisana renowacja zabytkowej kapliczki w Witryłowie.  

           

          Prace projektowe rozpoczęto od zebrania informacji na temat historii i tradycji związanych ze stawianiem przydrożnych krzyży i kapliczek. W tym celu uczestnicy projektu korzystali z dostępnej bibliografii oraz przeglądali internetowe opracowania i galerie. Następnie, wzięli udział w  pieszych wycieczkach do Witryłowa, Krzywego i do Temeszowa. W czasie wycieczek szukali przydrożnych kapliczek, fotografowali je, sporządzali ich opis, a także rozmawiali z mieszkańcami o ich historii. Swój cenny czas poświęcili im: pani Urszula Skrabalak, pani Maria Tymińska, Pani Bogusława Krzywonos oraz pan Henryk Cipora. Z kolei tematykę dziedzictwa kulturowego przybliżyła uczniom wycieczka do Skansenu w Sanoku, a także spotkanie z Wójtem Gminy Dydnia – Panem Jerzym F. Adamskim. Pan Wójt – jako historyk i znawca zabytków – podzielił się z uczestnikami projektu swoją wiedzą, zaaranżował również spotkanie z konserwatorem zabytków – panem Zdzisławem Gilem.

           

          W ramach projektu został ogłoszony i rozstrzygnięty gminny konkurs plastyczny, pt. „Pamiętajmy o przydrożnych kapliczkach”. Uczniowie szkól podstawowych i gimnazjów wzięli liczny udział w tym konkursie, nadesłano wiele interesujących i niezwykle starannie wykonanych prac.

           

          Końcowym etapem projektu było zorganizowanie wystawy fotograficzno-plastycznej oraz przygotowanie prezentacji multimedialnej.







           

           

           

           


          PODSUMOWANIE I REZULTATY PROJEKTU




           

           

           

           


          08 czerwca 2009 roku w Zespole Szkół Publicznych w Końskiem odbyło się uroczyste podsumowanie projektu. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Dydnia – Pan Jerzy F. Adamski, Sekretarz Gminy Dydnia – Pani Alina Maślak,  konsultant regionalny – Pani Barbara Ciurko, radni wsi Końskie i Witryłów,  dyrektorzy szkół z gminy Dydnia, społeczna animatorka kultury – Pani Bogusława Krzywonos, rzeźbiarz ludowy – Pan Henryk Cipora, właściciele przydrożnej kapliczki w Witryłowie – rodzina Klimowiczów oraz sołtysi, przedstawiciele OSP w Witryłowie, rodzice uczestników projektu, dyrekcja i grono pedagogiczne.

           

          W trakcie podsumowania projektu, uczniowie zaprezentowali, w formie montażu słowno-muzycznego zebrane i opracowane informacje. W formie multimedialnej, rysunkowej, fotograficznej i tekstowej, pokazano podjęte działania. Uczniowie zlokalizowali i opisali 18 kapliczek i 3 krzyże - z trzech miejscowości gminy Dydnia, zdając sobie sprawę, że być może nie do wszystkich udało im się dotrzeć. Ustalili, że najstarsze obiekty na terenie Witryłowa, Krzywego i Temeszowa pochodzą z XIX wieku, a najliczniejsze pochodzą z XX wieku. Zauważyli, iż w miejscach po nieistniejących już kapliczkach czy krzyżach stawiane są współczesne krzyże.

           

          Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali zaświadczenia o udziale w projekcie, a laureaci konkursu plastycznego otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.