• Pamiętajmy o kapliczce... w Witryłowie

        •  

           

           

           

           

          Zdjęcia witryłowskiej kapliczki przed i po remoncie

          w zakładce album fotograficzny

           

           

           

           


          W założenia projektu została wpisana renowacja przydrożnej kapliczki w Witryłowie. Piękna, majestatyczna kapliczka należy do rodziny Klimowiczów, jako obiekt należy do najcenniejszych w Witryłowie.

           

           

          Kapliczka pochodzi z końca XIX wieku, wykonana z kamienia. Wybudowana na rzucie zbliżonym do kwadratu, zamknięta półkoliście i sklepiona kolebkowo. Elewacja frontowa z dwiema wieżyczkami, między którymi znajduje się trójkątny szczyt. Naśladuje kościół. Wejście do kapliczki zamknięte jest łukiem spłaszczonym. Powyżej znajdują się trzy wnęki, wewnątrz rzeźby ludowe. Kapliczka pokryta jest blachą. Dach nad korpusem jest trójspadowy, a nad wieżyczkami dachy są namiotowe. Wewnątrz kapliczki znajduje się ołtarz z tabernakulum, lichtarzami i rzeźbą Matki Bożej Tronującej z Dzieciątkiem.

           

           

          Upływający czas nie był łaskawy dla kapliczki, jej stan techniczny z każdym rokiem pogarszał się! Dlatego w ramach projektu zostały zakupione materiały, niezbędne do wykonania remontu, a konserwator zabytków – Pan Zdzisław Gil, podpowiedział, w jaki sposób przeprowadzić jej regenerację. Uczestnicy projektu rozesłali do mieszkańców zaproszenia, z prośbą o pomoc w pracach remontowych. Prace te wykonali: Pan Lesław Klimowicz, Państwo Magdalena i Wacław Klimowiczowie, Pan Janusz Klimowicz, Państwo Danuta i Stanisław Naleśnikowie, Pan Marek Ziarko. Rzeźbiarz i artysta - Pan Henryk Cipora odnowił zniszczone figurki, lichtarze oraz tabernakulum. Dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu wymienionych osób dawna świetność kapliczki została przywrócona.

           

           

          W dniu podsumowania projektu, uczniowie dokonali aktu symbolicznej adopcji wyremontowanej kapliczki, zobowiązując się do zachowania pamięci i troski o jej wygląd. Podzielili się również konkluzją, iż zajęcia i  praca nad projektem uświadomiły im, że to właśnie przydrożne kapliczki stanowią część szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego, za które wszyscy jesteśmy odpowiedzialni. Warto więc o nie dbać, poznawać je i na nowo odkrywać!